V edycja Szopienickiego Festiwalu Muzyki Dawnej „Wehikuł Baroku” to kolejna odsłona cyklu koncertów, w których szczególne miejsce zajmuje muzyka dawna. Jest to przedsięwzięcie, które ma już swoich wiernych słuchaczy w całym mieście.

Celem festiwalu jest prezentacja słuchaczom muzyki klasycznej, organowej i kameralnej różnych regionów, różnych krajów Europy z okresu baroku oraz twórczości kompozytorów, którzy inspirowali się muzyką tego okresu. Organizatorom przyświeca chęć przekonania słuchaczy, że muzyka barokowa wcale nie musi być bardzo poważna, ale może być w pewnym sensie rozrywkowa.

– W tegorocznej edycji czekają na nas dwa koncerty z muzyką wykonywaną niegdyś w kościołach, na dworach oraz podczas uroczystości miejskich w różnych europejskich krajach. Wykonawcą pierwszego koncertu, który odbędzie się 16 czerwca, będzie znakomity organista Paweł Seligman z Cieszyna. Drugi koncert będzie miał miejsce 23 czerwca – wystąpi chór Canticum Novum pod dyrekcją Szymona Cichonia, a także wybitny wirtuoz organów Waldemar Krawiec z Zabrza. A zatem nie zabraknie solowej wirtuozerii organów, ale także usłyszymy prezentację dzieł chóralnych. Jak w poprzednich edycjach wprowadzenie historyczno-muzyczne przybliży słuchaczom okoliczności wykonywania danych dzieł, a miejsca koncertów z pewnością będą dodatkową atrakcją, wzbudzającą właściwy prezentowanym utworom nastrój – mówi Tomasz Ploch, inicjator festiwalu.

Zapraszamy na oba koncerty, które odbędą się w zabytkowym kościele ewangelickim Zbawiciela przy ul. Bednorza 20 o godz. 18.00 w katowickiej dzielnicy Szopienice. Wstęp wolny!

do góry