Oczy moje widziały zbawienie twoje, które przygotowałeś przed obliczem wszystkich ludów. Łk 2,30-31

Wkrótce zaczynamy Adwent, a po nim czas na święta Bożego Narodzenia. Ledwo się obejrzymy, a będzie nam trzeba kończyć ten rok i wejdziemy w nowy. Miesiąc, przed którym teraz stoimy, to chyba najbardziej zapełniony różnymi wydarzeniami czas w roku. Tyle emocji, tyle spotkań, tyle przygotowań.

Zachęcamy jednak, aby nie zapomnieć o tym, że dla chrześcijan to czas wspominania przyjścia Zbawiciela na świat. Spróbujmy tak przeżywać grudzień, abyśmy mogli wyznać za Symeonem, iż nasze oczy widziały Boże zbawienie, które Bóg dla nas przygotował. To też czas, w którym możemy na nowo śpiewać o tym narodzonym Zbawicielu, możemy Go witać i przyjmować do naszych domów jako nadzwyczajnego Gościa.

Adwent ma nas do tego przygotować, święta na nowo podkreślić ważność betlejemskiej nocy, a przejście między starym a nowym rokiem uświadomić, iż niezależnie od mijającego czasu Zbawiciel pozostaje wciąż taki sam, pełen miłości i łaski. Dobrego grudnia, Adwentu i świąt.

Co przed nami?

Kalendarz w tym roku mamy trochę nietypowy, bo akurat 24 grudnia wypada jeszcze ostatnia niedziela Adwentu i jednocześnie Wigilia Narodzenia Pańskiego (w Szopienicach będą dwa nabożeństwa – rano jeszcze adwentowe, w nocy – Pasterka). Takie ułożenie dni tygodnia powoduje, że tydzień później znów mamy w niedzielę Sylwestra, a w poniedziałek Nowy Rok. Proszę, sprawdźcie w związku z tym jak będzie wyglądał rozkład świątecznych nabożeństw.

Zanim jednak przyjdą święta, to zapraszamy na adwentowe wydarzenia. Jeszcze przed Adwentem, w sobotę 25 listopada w Szopienicach odbyły się warsztaty, podczas których tworzyliśmy adwentowe wieńce. Dzień później w Hołdunowie zaplanowano po nabożeństwie spotkanie parafialne, a w Sosnowcu poranek muzyki organowej.

Ostatni w tym roku poranek organowy w Sosnowcu odbędzie się w drugą niedzielę Adwentu – 10 grudnia o 11.00. Serdecznie zapraszamy, a na organach zagra znany nam już Zdzisław Smucerowicz, który zaprezentuje różne kompozycje znanych autorów, a także zaimprowizuje do sztandarowych pieśni adwentowych.

W sobotę, 16 grudnia wyjeżdżamy na wycieczkę parafialną do Ołomuńca. To historyczna stolica Moraw, miasto zwane często małą Pragą. Jego atrakcje poznamy w czasie wyjazdu, a w grudniu szczególnie do miasta przyciąga tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy. Czas na zapisy w zasadzie już minął, potwierdzenie zgłoszenia i wpłatę 120 zł od osoby prosimy uregulować do końca listopada. Gdyby ktoś był jeszcze zainteresowany wyjazdem, to prosimy o kontakt (może zwolni się jakieś miejsce).

Adwentówki

Zapraszamy na tegoroczne Adwentówki. Pierwsza odbędzie się w Mysłowicach w niedzielę, 10 grudnia o 17.00. Druga w Hołdunowie w kolejną niedzielę czyli 17 grudnia, również o 17.00. Serdecznie zapraszamy na te adwentowe spotkania, w czasie których będziemy mieli możliwość być razem, zobaczyć występy dzieci lub młodzieży i pośpiewać kolędy. Spotkania mają charakter otwarty, zapraszamy!

W listopadzie zakończyła się akcja Prezent pod choinkę. Dziękujemy za Wasz udział i przekazane paczki lub wpłacone pieniądze na tzw. paczkę wirtualną. W grudniu kolejna znana akcja – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czyli wigilijna świeca. Od początku grudnia można ją nabyć we wszystkich parafiach. Są w trzech wielkościach – mała, duża i okrągła. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej ekumenicznej akcji, bo każdy z trzech Kościołów – Rzymskokatolicki, Prawosławny i nasz rozprowadza swoją wersję świecy.

W grudniu będzie można nabyć wigilijne opłatki, nowy Kalendarz Ewangelicki oraz książeczkę Z Biblią na codzień. Zachęcamy też do prenumeraty Zwiastuna Ewangelickiego, dwutygodnika ewangelickiego, ukazującego się od ponad 160 lat.

do góry