Apel Diakonii Kościoła w sprawie pomocy dla uchodźców

Prośba o składanie środków finansowych na pomoc uchodźcom – apel Biskupa Kościoła oraz Prezesa Diakonii
W trakcie niedzielnego nabożeństwa 20 września zostanie złożona ofiara ołtarzowa przeznaczona na pomoc uchodźcom.

Nie ma chyba osoby, której nie poruszyłyby w ostatnim czasie zdjęcia, jakie do nas docierają z wybrzeży greckich, włoskich, z Budapesztu, czy z Monachium. Trudno pozostać obojętnym na wielki dramat życia uchodźców: ludzi, którzy muszą uciekać przed wojną i prześladowaniami, po to, by móc przeżyć.

Nasz kraj, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, również przyjmie uchodźców, choć nie w tak wielkiej liczbie, jak inne państwa. Wyczuwalne są liczne obawy, niepewność, które przedewszystkim bazują na niewiedzy. Łatwo też zapominamy o tym, że nie tak dawno, w latach osiemdziesiątych, uchodźcy z Polski również znajdowali nowe miejscado życia i byli przyjmowani przez inne kraje.

Diakonia Polska, która kieruje się nakazem ewangelicznym: „Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście” (Mt 25,40) włącza się w akcję pomocy na rzecz naszych bliźnich – uchodźców. Do takiej pomocy trzeba się dobrze przygotować, korzystając z doświadczenia naszych diakonijnych partnerów zagranicznych.

Bądźmy tymi, którzy z otwartym sercem i szczodrością powitają uchodźców. Nasze modlitwy i konkretne, choćby najmniejsze wsparcie finansowe, może pomóc im przetrwać ten bardzo trudny czas i dać nadzieję na dalsze życie.

Ofiary pieniężne na pomoc dla uchodźców można przekazywać przez parafie ewangelickie lub indywidualnie na konto Diakonii z dopiskiem „Uchodźcy”.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
00-246 Warszawa, ul. Miodowa 21
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Z chrześcijańskim pozdrowieniem,

Biskup Jerzy Samiec
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Biskup Ryszard Bogusz
Prezes Diakonii Polskiej